Stadtbad Lipsku, nowe miejsce imprezowe z nagłośnienim RCF HDL30-A

2019-12-18

Stadtbad, łaźnia publiczna w niemieckim Lipsku, ma bogatą historię. Obiekt został zainaugurowany w 1916 r. jako łaźnia publiczna, z którego wiele osób korzystało aż do 2004 r, kiedy to zaprzestano jego eksploatacji, i od tego czasu fundacja publiczna stara się zachować budynek. Częścią łaźni jest miejsce, w którym odbywają się imprezy. W związku z tym zabudowano całkowicie męską pływalnię, a lipski planista imprez Exklusiv Events Leipzig przejął nadzór nad wydarzeniami w Lipskim Stadtbadzie. Aby uczynić obiekt bardziej profesjonalnym, firma zainwestowała również w nagłośnienie, a ostatnio zainstalowała aktywny system liniowy RCF HDL 30A. Wcześniej stosowane były tylko systemy tymczasowe, a dostawa i transport w budynku były zawsze skomplikowane z powodu ograniczeń konstrukcyjnych.

Henrik Dantz, Dyrektor Zarządzający Exklusiv Events Leipzig, na temat lokalizacji i technologii:

W tak zabytkowym budynku jest wiele spraw, które należy wziąć pod uwagę. Wprowadzenie nowej techniki jest zawsze trudne. Dzięki konstrukcji kratownicowej znaleźliśmy dobry sposób na trwałe zainstalowanie techniki w hali - dotyczy to również systemu nagłośnienia RCF. Pozwala to na zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu podczas każdej imprezy. Oczywiście dźwięk jest doskonały, jak zawsze w przypadku systemów obsługiwanych przez Colito.

"Oczywiście, dźwięk jest doskonały".

Dostawca usług eventowych Colito, który od lat korzysta z systemów RCF, zaplanował i zainstalował kompletny system audio.  Aby wykorzystać krytą pływalnię dla mężczyzn jako miejsce imprez i w jak najmniejszym stopniu naruszyć zabytkową strukturę, w halę włączono kilka konstrukcji kratownicowych. Zarówno system oświetleniowy, jak i technika audio są do nich zamocowane. Konstrukcja sceniczna służy jako centralny punkt dla artystów. Sala wyposażona jest w galerię, na której spoczywają konstrukcje kratownicowe i w której mieści się FOH.

Centralny układ line array podwieszony jest od kratownic nad sceną. W ramach remontu zainstalowano dwa klastry po 8 modułów RCF HDL-A 30. W trakcie budowy sceny zainstalowano cztery moduły RCF 9006-AS. Jako monitory podłogowe wykorzystane są TT 25-SMA. Pomimo 60-metrowej długości i 18-metrowej wysokości pomieszczenia które może pomieścić do 800 osób, nie są wymagane głośniki z opóźnieniem. Cały system jest sterowany przez rozwiązanie RDNet firmy RCF. Za pomocą sieci RDNet, cyfrowe przetwarzanie sygnału dla każdego urządzenia lub presetów oraz regulacja parametrów może być wysyłana do poszczególnych obiektów lub grup obiektów. Użytkownicy sieci mogą zmieniać poziomy, opóźnienia, EQ (również Filtrowanie liniowe fazowo FiR) oraz dodatkowe ustawienia. Dotyczy to również zaawansowanej konfiguracji subwooferów. RCF HDL 30A to kompaktowy, aktywny 2-drożny system touringowy z 2-kanałowym wzmacniaczem mocy do średnich i dużych imprez plenerowych i wewnątrz obiektów, wyposażony w dwa 10-calowe głośniki niskotonowe i imponujący 4-calowy driver ciśnieniowy. HDL 30A to pierwszy liniowy moduł liniowy w obudowie kompozytowej z fazą 0 stopni i ekstremalnie liniową odpowiedzią amplitudową. Zintegrowany wzmacniacz klasy D o mocy 2200 Watt i najnowocześniejsze przetworniki RCF z magnesami neodymowymi zapewniają doskonałą wierność i maksymalne ciśnienie akustyczne do 137 dB. Pomimo niezwykłych osiągów, moduł RCF HDL30-A jest niezwykle lekki - wyraźna zaleta, gdy jest instalowany i eksploatowany jako "system podwieszany", szczególnie w Lipsker Stadtbad.

 


 

Katalog Produktów