System liniowy RCF HDL30-A - 500 metrów pod ziemią

2019-07-23

Na koncercie w hołdzie Queen zespołu "MerQury" w Merkers w Turyngii, system Line Array HDL 30A od RCF udowodnił swoją szybką i łatwą instalację oraz przekaz doskonałego dźwięku nawet w ekstremalnych warunkach. Merkers Adventure Mines oferuje całą gamę funkcji specjalnych. Dawny duży bunkier soli potasowej na głębokości 500 metrów służy jako "sala koncertowa". Dzięki kształtowi węża (22 metry szerokości i 15-17 metrów wysokości), długości 250 metrów i ścianom wykonanym z nagich skał, bunkier ten stanowi prawdziwe wyzwanie dla zespołów i menedżerów dźwięku. Światowy zespół touringowy "MerQury" opiera się na silnej bazie fanów i dlatego koncert został wyprzedany kilka tygodni wcześniej, a oczekiwania były wysokie. Aby sprostać tym wyzwaniom, PVS Jena, dostawca usług eventowych, wykorzystał aktywny 2-drożny system liniowy HDL 30-A firmy RCF, który dodała ostatnio do swojego parku sprzętowego. Inne używane komponenty RCF to SUB 9007, SUB 9004, TT22-A na Front Fill, TT052-A Lip Fills i 2x2 TT22-A w 2 liniach opóźniających.

Jens Peterlein, Dyrektor Zarządzający PVS Jena, w sprawie decyzji o zastosowaniu RCF HDL 30A w tej wyjątkowej lokalizacji:

System HDL 30A zapewnił nam doskonałą obsługę na tym specjalnym koncercie. Ze względu na swoją kompaktową konstrukcję oraz niewielką wagę i rozmiary nietypowe dla tej gamy, system idealnie nadaje się na tę okazję i lokalizację. Czas montażu w Merkers był krótki, a dostawa przez szyb jest bardzo skomplikowana i wymaga najbardziej precyzyjnego planowania wstępnego - 500 m z windą, a następnie 15 minut transporterem pod ziemię do hali widowiskowej - każdy ruch musi być brany pod uwagę. Dzięki oprogramowaniu RDNet firmy RCF, w tym narzędziu predykcyjnemu dodanemu do wersji 3.1, mogliśmy symulować system z dużym wyprzedzeniem, precyzyjnie go skonfigurować i szybko zainstalować, co jest kolejną mocną zaletą w eksploatacji na żywo.

Celem instalacji systemu nagłaśniającego było zachowanie jak najcichszego otoczenia za podium i sceną oraz ograniczenie dźwięku do 100 metrów dla lokalizacji i publiczności - oczywiście z uwzględnieniem unikalnych właściwości odbijających dużego bunkra. 2x 8 modułów HDL 30A (wiszące) i 4x Sub 9007-A (boczne) 4x Sub 9004-A (środkowe) działały jako główne urządzenie nagłaśniające. Każdy z nich został skonfigurowany w trybie Cardioid i zoptymalizowano akustykę za pomocą wstępnie zaprogramowanego brzmienia. Moduły RCF TT22-A służyły jako wypełnienia przednie, 2 TT052-A jako wypełnienia bliskie. Podczas gdy muzycy zespołu grali z systemem dousznym, wokalista i frontman Johnny Zatylny wolał występować z dwoma monitorami (TT25CXA) na scenie. Konfiguracja PA była również doskonała, a wokalista i zespół byli podekscytowani dźwiękiem na scenie.

W odległości 30 i 60 m od sceny, 2x2 TT22-A - wielofunkcyjne głośniki pracujące z opóźnieniem zapewniały jednorodny dźwięk nawet w tylnych rzędach. Odbicia przez tylną ścianę tunelu wykopanego w górach musiały być zredukowane do minimum. Według Peterleina, strojenie systemów liniowych oraz subwooferów z modułami opóźniającymi było doskonałe. Nawet ostatnie rzędy miały wrażenie, że scena jest jedynym źródłem dźwięku.

"W rzeczywistości, publiczność w tylnych rzędach tego wyprzedanego koncertu znajdowała się w samym centrum akcji i od razu stanęła w ogniu. To było bardzo imponujące",

dodaje Peterlein. Dzięki najnowszej wersji oprogramowania RDNet, parametry temperatury i wilgotności w pomieszczeniu mogą być dostosowywane indywidualnie. Dzięki temu PVS Jena mogła dostosować system do parametrów akustycznych i akustyki pomieszczenia, w którym odbywają się zmiany akustyczne - w czasie rzeczywistym i w czasie trwania imprezy.


 

Katalog Produktów