LEXY - Najlepiej brzmiący klub w Zurichu

2016-12-28

LEXY - nowa gwiazda szwedzkiego firmamentu klubowego. Odważna symbioza TRON oraz śmiałego designu. Koncepcja innowacyjnej akustyki z zredukowanym designem oświetlenia LED oraz wyśmienitym systemem audio słusznie nazywa ten projekt najlepiej brzmiącym klubem w Zurichu.

Dyrektorzy biznesowi Dejan Radojevic oraz Mario Egloff posiadają klarowną wizję i strategię. Podczas gdy inne miejsca stawiają na ekstrawagancki wystrój wnętrza oraz systemy oświetleniowe, LEXY powinno przewyższać jakością muzyki i dźwięku. Żeby temu podołać wcześniej LEXY wcześniej dobrze znany jako Latin-Palace został wypatroszony, eksponując wiele wyzwań konstrukcyjnych i akustycznych.

Akustyka

Merki Music, specjaliści do spraw akustyki, otrzymali zadanie zaprojektowania konstrukcji akustycznych niezbędnych do utrzymania trudnych warunków w LEXY pod kontrolą, tworząc zrównoważone i profesjonalne środowisko odsłuchowe. Wstępne pomiary wykazały czas pogłosu (RT60) do 1,8 sekundy, co prawiło że konieczne było zastosowanie absorberów na dużym obszarze.

Żeby utrzymać pod kontrolą częstotliwości od głębokiego basu do niskich średnich, Merki Music zadecydował wykorzystać specjalnie zaprojektowane rezonatory Helmholza i razem z projektantem wnętrz zostały starannie wplecione w projekt klubu.

Ściany składały się z kanapki 50cm wełny mineralnej i pokryte ognioodpornymi panelami z gniazdami rezonatora, razem z listwami oświetleniowymi LED staranie zintegrowanymi z nimi.

Sufit został wykonany w szachownicę z odzyskanych materiałów, w celu kontroli wysokich częstotliwości, i dalszego zmniejszenia czasu pogłosu.

Końcowe pomiary wykazały że adaptacja akustyczna osiągnęła założone rezultaty co można było zobaczyć na wykresach. Całkowity czas pogłosu został zredukowany o 70% a wzbudzanie się od struktur betonowych zostało znacząco stłumione. Żeby zredukować rezonanse pomieszczenia, subwoofery zostały umieszczone na matach Vibrasyl, które tłumią dale w okolicy 8Hz. W celu uniknięcia sprzężeń przez decki, masywny betonowy podest DJ został odizolowany w podobny sposób. Głośniki montowane na suficie zostały odizolowane za pomocą gum montażowych.

Audio

Od strony konstrukcji akustycznej Plusmusic AG był odpowiedzialny za wybór i rozmieszczenie komponentów KV2 Audio, które to komponenty są odpowiedzialne za wyśmienity dźwięk w LEXY. Ograniczona wysokość pomieszczenia, około 240cm nie pozostawiła innego wyboru niż poziomo umieszczone głośniki KV2 ESD36, 4 w obszarze wewnętrznym i 6 modułów w obszarach zewnętrznych. ESD1.18 zostały zaaranżowane w pionowym kastrze monofonicznym dając niskie zejście i redukując efekt znoszenia się podstawy. Sześć kolumn głośnikowych ESD6 dają pokrycie w obszarze baru.

Dodatkowo dwa EX12 plus jeden EX1.5 dają wysokiej jakości monitoring w obszarze DJ.

Do całego wzmocnienia oraz przetwarzania sygnału zostały wykorzystane wzmacniacze ESP2000 oraz ESP4000, dwa SAC2 użyte jako crossovery przy 120Hz, oraz SDD3 jako linia opóźniająca.

Oświetlenie

Według koncepcji oświetlenie zostało zredukowane do absolutnego minimum, wymaganego w kontekście designu wnętrza oraz potrzeb klientów. Z powodu rosnącej skali ekonomicznej, zintegrowane zostało około 400 metrów listw RCG LED w ścianach akustycznych, razem z sześcioma belkami LED. Całość pod kontrolą DMX zainstalowanego w obszarze DJ.


 

Katalog Produktów