System RCF na stadionie w Baku

2015-06-09

270 wodoodpornych kolumn TTL55-A WP STADIA w konfiguracji podwieszanej nad głowami zapewnia wysoki SPL, czystość głosu i bardzo łatwe okablowanie.

Kiedy w październiku 2014r zespół projektowy RCF przyjechał pierwszy raz do Azerbejdżanu, prace konstrukcyjne nowego stadionu były już w zaawansowanym etapie. Stadion Olimpijski w Baku ma pojemność 68 000 widzów i charakteryzuje się niezwykłą architekturą, jednocześnie stając się jednym z głównych punktów orientacyjnych stolicy Azerbejdżanu, o populacji 2 milionów mieszkańców.

Zespół inżynieryjny RCF Engineering Support Group (ESG) oraz projektowy RCF R&D Department przy współpracy z Asimetrik - lokalnym dystrybutorem przez cały rok opracowywał najlepsze akustycznie rozwiązanie dla tego audytorium. Po końcowym zatwierdzeniu oraz fabrycznych testach akceptacyjnych w fabryce w Włoszech, w kwietniu 2014r, wraz z głównym inwestorem, podwykonawcami oraz dystrybutorem można było przystąpić do oficialnej instalacji. Pierwszy zespół RCF wyjechał do Baku w październiku 2014r.

Użyliśmy 270 spersonalizowanych kolumn TTL55-A o łącznej mocy audio 1MW. Jest to jedna z największych stałych instalacji jakie dotąd zrobiliśmy. To był bardzo stymulujący projekt, ponieważ nasz standardowy trójdrożny line array TTL55-A musiał być dostosowany i spersonalizowany, w szczególności jego mechanika oraz system elektroniczny.

Dzięki znacznej wiedzy opracowanej na wcześniejszych projektach takich jak Signal Iduna Park w Dortmundzie oraz i innych stadionach międzynarodowych, zespół stanął na wysokości zadania.

Mieliśmy kilka wizyt w Baku i przedstawiliśmy szczegółowe instrukcje co do konfiguracji. Cały proces był nadzorowany z naszej siedziby poprzez RD Net.

dodaje RCF z wyraźną satysfakcją.

Moduły TTL55-A zostały wybrane ze względu na znaną im czystość przenoszenia głosu i wysoki SPL ponad 120dB. To były dwa główne wymagania inwestora dla tego systemu, ponieważ część słuchaczy siedzi w odległości 63 metrów od głośników. Końcowa konfiguracja składa się z 20 klastrów, dając wyśmienity dźwięk na całych trybunach. 10 klastrów zawiera 17 modułów, i 10 klastrów po 10 modułów co daje łącznie 270 modułów.

Aktywny system line array to dobry wybór dla tego projektu, ponieważ umożliwia bardzo proste oraz dyskretne okablowanie, tylko dwoma kablami – jeden dla sygnału audio, drugi dla cyfrowego systemu kontrolnego. Pomimo naprawdę imponujących rozmiarów okablowanie systemu jest bardzo czytelne i proste do zarządzania. Całkowity projekt austyczny stadionu zawiera dodatkowo 64 kolumny P2110 w obszarze pod balkonami oraz 12 modułów H1315 na murawę.

Zastosowanie standardowego fly-bara zostało wykluczone już na samym początku. Zamiast niego została zastosowana specjalnie wyprodukowana rama. Celem było utworzenie line array wiszącego nad trybunami równolegle do podłoża, zachowując wyśmienite pokrycie dźwiękiem na całym audytorium.

Wyciągnęliśmy wiele doświadczeń ze stadionu w Dortmundzie,

mówi RCF. Specjalna rama została opracowana przez niemiecką firmę inżynieryjną, składa się z stalowej nierdzewnej ramy, wewnętrznych łączników wzmacniających z szesnastoma bocznymi punktami montażowymi.Wszystkie moduły TTL55-A zostały zmodyfikowane przez RCF metalowym szkieletem i wewnętrznymi wspornikami zapewniającymi dodatkowe bezpieczeństwo, mając pewność że waga całego klastra oparta jest na stalowej strukturze a nie tylko na drewnianej sklejce kolumny.

Dostęp do każdego klastra jest bardzo prosty dzięki niezależnym wciągarkom, które mogą obniżyć ramę do poziomu trybun. Po podciągnięciu do poziomu sufitu, każda rama jest zabezpieczana dedykowanymi hakami oraz stalowymi linkami.

System dźwiękowy na Olimpijskim Stadionie w Baku jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych przez 365 dni w roku. Dla tego wszystkie obudowy są powleczoną na zewnątrz oraz w środku specjalnym wodoodpornym poliuretanowym wykończeniem, a cały hardware oraz wzmocnienia wewnętrzne są wykonane ze stali nierdzewnej. Same przetworniki są zabezpieczone specjalnym wodoodpornym filmem oraz wielowarstwowym grilem, bardzo odpornym na wilgoś, jednocześnie transparentnym dla dźwięku.

RCF ESG oraz R&D razem z Asimetrik opracowali dopasowane rozwiązanie umożliwiające pełny monitoring systemu, kontrolę, ustawienie oraz konserwację prostą i łatwą jak to tylko możliwe w tak dużym miejscu. Każdy moduł TTL55-A wyposażony jest w płytę z zaawansowanym obwodem monitorowania awarii, a kontrola i rapotry odbywają się za pomocy protokołu i systemu kontroli RD Net.

RCF RD Net GUI (Graficzny interfejs użytkownika) umożliwia prosty nadzór nad całym systemem, łącznie z przetwornikami, wzmacniaczami, zasilaniem i kondycją całej ścieżki audio. Dodatkowa jednostka GIPO (wejścia/wyjścia ogólnego zastosowania) komunikują każdą niezgodność z ustawieniami w zakresie bezpieczeństwa oraz wydajności akustycznej. Wysyła on pełny całościowy i scentralizowany raport z pojedynczej stacji do systemu innego producenta. Gdy nastąpi awaria, może być z łatwością zlokalizowana przez oprogramowanie RD Net GUI na dedykowanym komputerze osobistym.

Członkowie zespołu RCF mówią:

Stadion olimpijski w baki przerósł oczekiwania klienta w wielu miejscach, nie tylko w zakresie wyśmienitej spójności i zrozumiałości dźwięku, nawet przy pustym stadionie, ale nawet w zakresie wysokiego poziomu SPL i jego rozprowadzeniem, zaprojektowanym w zgodzie z najnowszymi międzynarodowymi wymaganiami prawnymi. Co więcej w pełni spełnia wszystkie wymagania normy EN 60849 dla systemów elektroakustycznych stosowanych w nagłych wypadkach - innej dziedzinie wieloletniego doświadczenia RCF. Teraz nie możemy doczekać się rozgrywek europejskich w czerwcu.


 

Katalog Produktów