RCF - Professional Speaker Systems - Premiery

2013-04-18

Coroczne targi Prolight & Sound to najlepsza okazja na zaprezentowanie nowych systemów dźwiękowych. RCF pokazał w segmencie Professional Speaker Systems kilka interesujących premierowych produktów.

Najciekawszą pozycją tego segmentu jest zapewne prototyp najmniejszego systemu liniowego RCF HDL10-A. Bardzo kompaktowy rozmiar, bezkompromisowe przetworniki i unikatowa kompozytowa obudowa. Te cechy sprawiają że HDL 10-A będzie perfekcyjnym narzędziem w wielu sytuacjach gdzie ważne są małe gabaryty szybki montaż a klienci wymagają systemu liniowego. Zarówno w instalacjach jak i w pracy na żywo.

System jest zasilany z dwudrożnego wzmacniacza 1400W Peak, i zarządzany wydajnym procesorem DSP nowej generacji, umożliwiającym dostosowanie ustawień wielkości klastra oraz projekcji wysokiego pasma. Posiada on również presety dla mocno zakrzywionego klastra oraz pracy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Te ustawienia można z łatwością szybko zmienić za pomocą przycisków umiejscowionych na wzmacniaczu w tylnej części kolumny.

Kluczowym elementem systemu HDL10-A jest nowy wielkoformatowy driver ciśnieniowy ND 640, z 2,5" cewką, umożliwiający podział pasma na częstotliwości 800Hz, przez co całe najistotniejsze pasmo wokalu jest przenoszone właśnie przez ten driver. Daje to lepsze pokrycie, kontrolę rozproszenia oraz wyśmienitą efektywność.

Niskim pasmem zajmą się dwa 8" woofery z 2" cewką, skutecznie przenosząc pasmo od 65Hz, w współpracy z driverem do 20kHz.

Podobnie jak w HDL20-A nowy mniejszy model HDL10-A posiada kompletny zestaw akcesoriów ułatwiających transport i montaż. Mocna rama umożliwi podwieszenie do 16 modułów, oraz postawienie 4 modułów na subwooferze. Dla małych zestawów jest dedykowana lekka rama do podwieszania 4 modułów, również z opcją stackowania.

RCF zapowiada wdrożenie systemu do produkcji pod koniec roku 2013.

HD32-APojawiła się długo oczekiwana kolumna dwudrożna HD32-A. To starszy brat kolumny HD12-A, wyróżniające się w segmencie kolumn z obudową kompozytową pełnym grillem zasłaniającym oba przetworniki. Cecha bardzo ceniona przy aplikacji kolumn jako monitory podłogowe. Rdzeniem nowej kolumny HD32-A jest nowy driver ciśnieniowy. ND 840 bo o nim mowa to nowa konstrukcja wielkoformatowa, podobnie jak w HDL10-A niski punkt podziału pasma umożliwia skuteczne przenoszenie wokalu przez driver, co przekłada się na wysoką zrozumiałość i czytelność zestawu. Sekcja wzmacniacza, to znana już z HD12-A niezawodna konstrukcja DigiPro, wydajny wzmacniacz cyfrowy w klasie D z lekkim wysokosprawnym impulsowym zasilaczem, oraz stopniem wejściowym zarządzanym procesorem DSP.  Łącząc HD32-A z nowym subwooferem SUB8004-A uzyskujemy potężny dalekosiężny pełno pasmowy zestaw nagłośnieniowy, który z pewnością zadowoli wymagających użytkowników z mniej zasobnym budżetem.

 

Ostatnią perełką w kategorii kolumn pełno pasmowych jest matryca głośnikowa. Klienci coraz częściej poszukują zestawów które nie wymagają dużych zasobów technicznych do montażu, mają małe gabaryty, jednocześnie zapewniając wysoki poziom SPL, szerokie i wyrównane pasmo przenoszenia i profesjonalne, czytelne brzmienie. Odpowiedzią na te potrzeby jest RCF NXL 24-A. Matryca ta wyposażona jest podobnie jak HDL10-A w ten sam duży driver ND 640. Osadzony jest on w falowodzie o stałym rozproszeniu 100°x30°. Jak wcześniej wspomniane kolumny, zaprojektowane są w oparciu na tej samej idei, przenoszenia większości pasma przez wydajny, ale dobrze brzmiący driver. Niskie pasmo jest przenoszone przez 4 woofery o średnicy 6" umieszczone w obudowie ze sklejki brzozy bałtyckiej. Taka konstrukcja umożliwiła zmniejszenie szerokości obudowy kolumny do zaledwie 20cm. To mniej niż szerokość kartki A4!

Tak wąska kolumna idealnie sprawdzi się w kapeli weselnej, gdzie często pracuje w wąskich salach, w wąskich scenach tak by system nagłośnieniowy nie zasłaniał sceny, lub nie zajmował miejsca na proscenium, czy wszędzie tam gdzie na pierwszym miejscu widoczna ma być sztuka, a nie system nagłośnieniowy. Montaż jest uniwersalny, można kolumnę stawiać na podłożu bądź na statywie, można ją wieszać, można łączyć 2 w pionowy klaster zwiększając ogólny SPL z możliwością nachylenia dolnego modułu ułatwiając wypełnienie bliższej części  audytorium.

Ostatnim nowym produktem w tym segmencie jest wcześniej wspomniany subwoofer SUB8004-A. To nieco większy model od modelu 4Pro8003-AS cieszącego się dużym zaufaniem wśród użytkowników. Większy nieznacznie gabarytem (tylko 5cm wyższy) i wagą (51kg, tylko 3kg więcej), ale przede wszystkim mocą (1250W) i produkowanym SPL (aż 136dB). Gabaryt kolumny został dostosowany do współpracy z ramami montażowymi systemów HDL20-A, HDL10-A, oraz NXL-23-A za pomocą nowej ramy do stackowania STACKING BAR NXL 23-A. Zastosowany został nowy wzmacniacz o mocy 1250W RMS z 18" głośnikiem z 4" cewką osadzonym w obudowie bass reflex ze sklejki brzozowej, dając maxSPL na poziomie 136dB. Sekcja wejściowa jest rozbudowana, zawiera regulację głośności, przełącznik Deep/punch, diody kontroli stanu wzmacniacza, przełącznik filtra górno przepustowego, przełącznik fazy, ustawienie kardioidy, cyfrową sekcję opóźniającą, oraz wyjście zarówno sygnału wejściowego jak i sygnału z crossovera.


 

Katalog Produktów