Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL

2025-04-24
Galeria zdjęcie 1

1. Wprowadzenie

Celem niniejszego dokumentu jest pomoc użytkownikom EASE4, EASE5, EASE Focus3 i ogólnie użytkownikom GLL w lepszym powiązaniu osiągalnego poziomu ciśnienia akustycznego (SPL) w symulacjach z deklarowanymi wartościami SPL w specyfikacjach RCF i TT+ Audio oraz z rzeczywistymi pomiarami SPL.

Niniejszy artykuł ma również na celu wyjaśnienie, w jaki sposób ustawiane są wartości MAX SPL, czułość i wzmocnienie w plikach GLL, zarówno dla głośników aktywnych, jak i zdalnie zasilanych, oraz w jaki sposób RCF i TT+Audio zdecydowały się zaimplementować te dane.

Ponadto przedstawiono kilka uwag na temat etykiet i nazewnictwa.

2. Nowe nazewnictwo

Począwszy od kwietnia 2025 r. RCF i TT+Audio postanowiły nadać każdemu plikowi GLL kod mnemoniczny, który upraszcza zrozumienie i użyteczność każdego pliku.

Każda nazwa składa się z NAZWA PRODUKTU_ROK _WERSJA_AUTORYZACJA

GTX 10_25_v1_F3

  • NAZWA PRODUKTU  odnosi się do nazwy wybranego modelu głośnika.
  • ROK odnosi się do daty wydania plików GLL. Począwszy od wersji 25, wszystkie pliki GLL zawierają wszystkie wymienione poniżej właściwości i standardy wewnętrzne.
  • WERSJA wskazuje możliwe aktualizacje w ciągu ROKU wydania. Różne wersje zostaną udokumentowane w dzienniku zmian w celu określenia możliwych ulepszeń, poprawek błędów i różnych funkcji.
    W każdym nowym ROKU, numer WERSJI będzie zaczynał się od 1. W przypadku braku zmian, zarówno ROK jak i WERSJA pozostaną niezmienione.
  • AUTORYZACJA odnosi się do stopnia kompatybilności z oprogramowaniem symulacyjnym AFMG. Standardowo wszystkie pliki GLL są kompatybilne z EASE 4 lub EASE 5. W takim przypadku wyświetlana jest etykieta „E5”; pliki te są również kompatybilne z EASE EVAC. Jeśli plik jest również kompatybilny z EASE Focus3, wyświetlana jest etykieta „F3”. Etykieta „F2” wskazuje kompatybilność z EASE Focus 2.

Wszystkie pliki oznaczone F2 i F3 są oczywiście kompatybilne z EASE 4 i EASE 5 bez żadnych ograniczeń. I odwrotnie, pliki oznaczone jako E5 nie są kompatybilne z EASE Focus2 ani EASE Focus3.

3. Max SPL

W GLL maksymalna wartość SPL (zsumowana w dostępnym spektrum sygnału) reprezentuje maksymalny osiągalny poziom ciśnienia akustycznego w symulacji. Wartość ta stanowi górną granicę, powyżej której nie ma zastosowania wzmocnienie addytywne.

Ponownie, w EASE 5, gdy zsumowane wzmocnienie przekracza 0dB dla co najmniej jednego głośnika, przed przeprowadzeniem jakichkolwiek obliczeń SPL zostanie zastosowana odpowiednia redukcja wzmocnienia (patrz Podręcznik użytkownika EASE 5 TE 9.4.1).

Z tych powodów, zarówno dla spójności z poprzednimi GLL, jak i dla łatwości odniesienia, RCF i TT+ Audio zdecydowały się ustawić maksymalną wartość SPL swoich GLL równą maksymalnemu SPL @ 1m, który jest podany w arkuszu specyfikacji wybranego produktu, gdy zastosowany jest sygnał szerokopasmowy AES.

Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL

W powyższym przykładzie GLL modułów liniowych TT+Audio GTX10 pokazuje maksymalną sumę SPL wynoszącą 143 dB. Wartość ta jest zgodna z wartością Max SPL @ 1m z arkusza specyfikacji dla szerokopasmowego sygnału wejściowego AES.

Jeśli użyty zostanie inny sygnał o zredukowanym paśmie lub sygnał filtrowany, uzyskana zostanie odpowiednia maksymalna suma SPL.

Maksymalny poziom SPL @ 1m, a tym samym maksymalna suma SPL GLL, są uzyskiwane z rzeczywistych pomiarów z odpowiednimi ustawieniami wstępnymi i zastosowanym wzmocnieniem wzmacniacza. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo podczas odtwarzania dzięki fabrycznie zalecanym zabezpieczeniom dynamicznym głośników i zarządzaniu wychyleniami.

Pomiary maksymalnego SPL odnoszą się do osiągalnych odczytów poziomu szczytowego przy sygnale testowym szumu różowego 12 dB i wadze IEC, zgodnie z normami AES2-2012 i IEC 60268-21 (2018-11).

Osiągalne ciągłe (lub mówiąc RMS) poziomy ciśnienia akustycznego (odczyty Leq w rzeczywistych pomiarach) można uzyskać z GLL stosując redukcję wzmocnienia o 12dB dla sygnałów wykazujących współczynnik szczytu 12dB (losowy szum różowy/biały, sygnał STI-PA lub sygnały wielotonowe z losową fazą i współczynnikiem szczytu równym 12dB, jak CEA-426-B).

W przypadku sygnałów o różnym CF, osiągalny Leq może zmieniać się w sposób nieliniowy ze względu na nieliniowe przetwarzanie wbudowanego procesora DSP (w przypadku głośników z własnym zasilaniem) lub zewnętrznych wzmacniaczy (w przypadku głośników z zasilaniem zdalnym).

W tym scenariuszu, dla wyżej wymienionego TT+ Audio GTX 10 widmo częstotliwości obliczone dla 16 m dla sygnału szerokopasmowego AES z 12 dB CF bez redukcji wzmocnienia wynosi 118,5 dBSPL. Reprezentuje to potencjalny mierzalny LPeak przy 16m.

Po zastosowaniu redukcji wzmocnienia o -12 dB, wynikowy poziom wynosi 106,5 dBSPL i reprezentuje potencjalny mierzalny Leq w odległości 16 m.
Wreszcie, każdy GLL zawiera „Notę ” w sekcji informacyjnej, aby wyraźnie określić odniesienie do poziomu ciśnienia akustycznego.

4. Czułość i wzmocnienie dla głośników z własnym i zewnętrznym zasilaniem

Maksymalny SPL może być postrzegany jako suma wkładu zawartości widmowej sygnału wejściowego, maksymalnego wzmocnienia, jakie może zapewnić wzmacniacz (lub, z innego punktu widzenia, maksymalnego napięcia wejściowego, które może być zaadresowane do przetworników) i czułości systemu.

Zawartość widmową sygnału wejściowego można modyfikować podczas procesu symulacji, wybierając najbardziej odpowiednią; wpłynie to na maksymalny SPL, więc nie uwzględniamy go w równaniu.

Z drugiej strony, czułość i wzmocnienie sygnału są ze sobą powiązane; ich suma określa maksymalny poziom SPL i są one dostosowywane automatycznie za każdym razem, gdy osiągana jest nowa maksymalna suma SPL (z powodu zmian zawartości widmowej sygnału wejściowego). Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi Speaker Lab.

W przypadku zdalnie zasilanych głośników czułość można łatwo zmierzyć, a skompilowane wartości GLL są zgodne z wartościami znamionowymi, co można potwierdzić w arkuszu specyfikacji, jeśli został zadeklarowany.

GLL są kompilowane zgodnie z czułością znamionową.

Następnie obliczane jest maksymalne napięcie wejściowe w celu osiągnięcia zmierzonego maksymalnego SPL. Obejmuje to wzmocnienie współczynnika szczytu o 12 dB.
Należy zauważyć, że podczas symulacji  jako czynnik ograniczający jest brany pod uwagę tylko maksymalny SPL.

Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL

W przypadku głośników z własnym zasilaniem czułość staje się wartością pomijalną, ponieważ nie ma separacji między sygnałem wejściowym, przedwzmacniaczem, procesorem DSP i stopniem wzmocnienia. Co więcej, maksymalne napięcie wejściowe, które określa maksymalny poziom SPL, nie jest dostępne, ponieważ głośnik musi być traktowany jako czarna skrzynka, w której wzmacniacz (wzmacniacze) mocy są zasadniczo wewnętrzne w GLL, tak jak prawdziwy głośnik.

Daje to bardzo wysoki SPL dla czułości systemu (bardzo zbliżony do maksymalnego SPL), który jest obliczany dla wejścia 2,83 V do systemu (co daje zsumowany sygnał wejściowy 9 dBV).

Jeśli chodzi o zewnętrznie zasilane głośniki, podczas symulacji brany jest pod uwagę tylko maksymalny SPL jako czynnik ograniczający.

Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL Obrazek do wpisu: Baza Wiedzy RCF: Uwagi dotyczące korzystania z plików GLL

5. Jak ustawić wzmocnienie w EASE 5

Zgodnie z powyższymi rozważaniami na temat maksymalnego SPL GLL, aby uzyskać wartości RMS (lub lepsze Leq) w symulacjach, należy ustawić korektę wzmocnienia -12dB.

Jeśli w symulacji uwzględnione są tylko GLL RCF (od roku 25), ponieważ wszystkie mają to samo odniesienie, wzmocnienie filtra globalnego można ustawić na -12dB, ponieważ wszystkie mają to samo odniesienie.

Jeśli używane są głośniki różnych marek, redukcja wzmocnienia powinna być zastosowana na filtrze każdego głośnika RCF lub TT+ Audio, w zależności od tego, jak ustawione są inne GLL.

Dalsze korekty wzmocnienia w celu dostrojenia systemu muszą zostać zsumowane z redukcją współczynnika szczytu o 12 dB.

Jako uwaga dodatkowa, ta redukcja wzmocnienia pozwala na dodatkowe 12 dB headroomu, gdy używane są filtry z dodatnim wzmocnieniem.

Począwszy od wersji 5.72 EASE 5TE na wykresie głośników wyświetlany jest EFEKTYWNY MIV dla każdego głośnika. Efektywny MIV odzwierciedla MIV obliczony jak podano wcześniej dla głośników z własnym zasilaniem i głośników zdalnie zasilanych wraz z wybranym wejściem sygnału.

6. Jak ustawić wzmocnienie w EASE Focus3

Zgodnie z powyższymi rozważaniami na temat maksymalnego SPL GLL, aby uzyskać wartości RMS (lub lepsze Leq) w symulacjach, należy ustawić korektę wzmocnienia -12dB.

Jeśli w symulacji zostaną uwzględnione tylko GLL RCF (od roku 25), ponieważ wszystkie mają to samo odniesienie, wzmocnienie filtra globalnego można ustawić na -12dB. W rezultacie wszystkie napięcia wejściowe wskazane dla każdego głośnika zostaną zmniejszone o 12 dB, jak pokazano na poniższych rysunkach.

Jeśli używane są głośniki różnych marek, redukcja wzmocnienia powinna być zastosowana na filtrze każdego głośnika RCF lub TT+ Audio, w zależności od tego, jak ustawione są inne GLL.

Ponownie, dalsze korekty wzmocnienia w celu dostrojenia systemu muszą zostać zsumowane z redukcją współczynnika szczytu -12 dB.

04/2025 Rev.1

Katalog Produktów