Poradnik - Ustawianie poziomów systemu dźwiękowego

2015-10-13

Często podczas rozmów zwłaszcza z ust muzyków którzy dźwiękiem zajmują się bardziej od strony muzycznej a nie technicznej pada pytanie jak w prosty sposób ustawić system dźwiękowy złożony z subwooferów i satelit "żeby było dobrze". Jednym z lepszych i jednocześnie szybkich sposobów jest opisany w tym poradniku.

  • Uruchom cały system ścisz satelity i subwoofer.
  • Puścić w mikserze sygnał w pełnym paśmie. Może to być szum różowy lub muzyka z pełnym instrumentarium. Musi w niej występować pełny bas i sopranem.
  • Ustaw suwaki miksera tak by wskazania poziomu miksera na jego wyjściu sięgały wskazań maksymalnych, czyli do CLIP. Oczywiście ostatnia dioda ma mrugać a nie ciągle świecić.
  • Przy puszczonym sygnale w pierwszej kolejności trzeba wysterować subwoofer. Przekręcaj gałkę głośności zwiększając poziom sygnału, jednocześnie patrząc na wskazania diod. W momencie gdy dioda LIMITER zaczyna mrugać (mniej więcej z częstotliwością diody clip na mikserze), poziom ten będzie ustawiony optymalnie.
  • W przypadku większej ilości subwooferów wszystkie należy ustawić na tym samym poziomie głośności.
  • Teraz można przyciszyć nieco sygnał na mikserze lub najlepiej kontynuować ustawienie na pełnej głośności.

Teraz kolej na satelity. Ze względu na to że różne satelity i różne subwoofery mają różną skuteczność - czyli głośność oraz sale o różnych akustykach czynność tę należy wykonać na słuch, oczywiście również patrząc na wskazania na kontrolki wzmacniacza.

  • Zwiększaj poziom głośności satelit tak by dźwięk całego systemu był zrównoważony. Generalnie największa część energii akustycznej w muzyce generowana jest przez subwoofer, dla tego satelity raczej nie będą clipować wcześniej niż subwoofer.
  • W systemie stereofonicznym obie satelity powinny być ustawione na takim samym poziomie głośności. W przypadku dysproporcji panoramy np ze względu na salę w której grasz, to jest moment gdzie można to skorygować przyciszając lub pogłaśniając jedną ze stron. Cały czas słuchając by nie zrobić dysproporcji względem basu i satelitami.

Takie ustawienie systemu daje najwięcej korzyści:

Życzymy udanych imprez!


 

Katalog Produktów