KV2 Audio Super Live Audio - Technologia

2011-08-17

Cyfrowe i analogowe systemy dźwiękowe

Cyfrowe przetwarzanie sygnału audio

Współczesne urządzenia bardzo często używają cyfrowego przetwarzania dźwięku, co daje wiele korzyści i umożliwia elastyczną edycję dźwięku. Jednak, najczęściej używana jakość cyfrowego przetwarzania dźwięku (96 kHz, 24 bit), nie zapewnia wystarczającej jakości do profesjonalnego dźwięku na żywo, ze względu na zmniejszoną częstotliwość próbkowania.

Bloki cyfrowego systemu audio

Bloki cyfrowego systemu audio

LPF

Systemy cyfrowe wykorzystują bloki zawierające Filtr Dolno Przepustowy (LPF), który redukuje zakres częstotliwości analogowych, do zakresu który system cyfrowy jest w stanie przetworzyć.

ADC

Nowoczesne przetworniki ADC (analogowo-cyfrowe), wyłącznie wykorzystują modulację sigma-delta, która jest najlepsza do konwersji analogowo-cyfrowej, gdzie każda próbka reprezentuje wartość średnią pomiędzy próbami, w przeciwieństwie do innych metod, które prezentują specyficzny poziom podczas próby, nie uwzględniając zmian pomiędzy próbkami. Wskaźnik wysokich częstotliwości z sigma-delta daje 1 bitową informację cyfrową. Dla przetwarzania DSP i redukcji ilości danych ta informacja jest redukowana przez filtrowanie decymacyjne. W wyniku konwersji ADC po decymacji jest wielo-bitowa (typowo 16-24 bit) informacja PCM (pulse code modulation), ze zmniejszoną częstotliwością próbkowania i pasmem – (typowo częstotliwość próbkowania 48kHz lub 96kHz).

DSP

Procesor DSP, jest w stanie zmienić każdy parametr cyfrowego sygnału dźwięku (częstotliwość, faza, czas, poziom), jednak każdy proces DSP zabiera trochę czasu na przetworzenie, a wysokiej jakości przetwarzanie potrzebne jest więcej czasu. Przy pracy z dźwiękiem na żywo, czas ten powinien być mniejszy niż 3ms.

DAC

Konwerter cyfrowo analogowy, konwertuje sygnał cyfrowy z zredukowaną częstotliwością próbkowania, z powrotem na sygnał analogowy. Od tego procesu najwięcej zależą szumy systemu.


Analogowe przetwarzanie sygnału audio

Analogowe przetwarzanie sygnału audio umożliwia zastosowanie większość rodzajów edycji dźwięku (głównym problemem jest duże opóźnienie). Nowoczesne szybkie elementy elektroniczne dają bardzo wysoką jakość w takich procesach.

Bloki analogowego systemu audio

Bloki analogowego systemu audio

LPF

System analogowy wykorzystuje wbudowany blok zawierający filtr nisko przepustowy (LPF), redukujący zakres częstotliwości wejścia analogowego.

Analogowy procesor sygnału

Procesor analogowy, umożliwia zastosowanie większość rodzajów edycji dźwięku (częstotliwość, faza, czas, poziom). Największą zaletą analogowego przetwarzania sygnału jest bardzo wysoka jakość dźwięku bez niepożądanych szkód lub strat. Przetwarzanie to jest najszybsze z możliwych, ponieważ jest rozwiązaniem sprzętowym.


 

Katalog Produktów